19 marca premiera dokumentu o spotkaniu Broendby - Widzew

Czwartek, 15 marca 2018

W najbliższy poniedziałek w kinie Helios odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Broendby – nasza ziemia obiecana”. Swój przyjazd zapowiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek, a także bohaterowie meczu Widzew - Broendby.

W pierwszym spotkaniu rozegranym 7 sierpnia 1996 roku łodzianie pokonali duński zespół 2:1. Bramki dla Widzewa zdobyli Jacek Dembiński i Sławomir Majak. W rewanżu, 21 sierpnia, gospodarze prowadzili już 3:0. - To było ogromne przeżycie i emocje, tym bardziej że awansowaliśmy w wyjątkowych okolicznościach. Nikt po godzinie gry w Kopenhadze nie wierzył, że nawiążemy walkę i to my zagramy w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów - wspomina Sławomir Majak.

W 56. minucie kontaktową bramkę zdobył Marek Citko, a awans zapewnił gol Pawła Wojtali w końcowych minutach spotkania. - Na pewno często będzie wracać się do tego meczu wyjazdowego z Broendby. Było to niewątpliwie spotkanie spektakularne, a z perspektywy czasu zyskało jeszcze na znaczeniu i wiele osób patrzy na nie z sentymentem. Dało w końcu awans do Ligi Mistrzów - przyznaje Wojtala.

Film dokumentalny „Broendby – nasza ziemia obiecana” zrealizowany został przez Macieja Szprynca. -
To było 18 miesięcy bardzo ciężkiej pracy. Ponad 5000 km przejechanych po Danii i Polsce, blisko 10 godzin materiału do filmu, 15 dni zdjęciowych, 33 rozmówców… Efekt? Poczekajmy do 19 marca, na pierwsze oceny widzów. To będzie wielka, sentymentalna podróż do Kopenhagi, okazja do sportowych wspomnień i refleksji. Znakomity czas i miejsce do spotkania kilku pokoleń wielkiej, widzewskiej rodziny - mówi na oficjalnej stronie klubu reżyser.