Dziuba: Gdy przeszedłem do Widzewa, znajomi przestali się odzywać

Poniedziałek, 26 marca 2018


Marek Dziuba w polskiej lidze rozegrał 364 spotkania. Przez większość kariery piłkarskiej związany był z ŁKS. Latem 1984 roku przeniósł się do Widzewa, z którym zdobył Puchar Polski. Jako trener w 1998 roku poprowadził, wraz z Ryszardem Polakiem, zespół z al. Unii do mistrzostwa kraju, rok później Widzew do wicemistrzostwa.Były reprezentacyjny obrońca tak wspomina przenosiny z ŁKS do zespołu lokalnego rywala. – Ktoś postawił na mnie krzyżyk w klubie, a ja chciałem udowodnić, że ta osoba była w grubym błędzie. Chyba mi się to udało, bo dość szybko po przeprowadzce wybrano mnie na kapitana drużyny.

Zmiana przez piłkarza otoczenia nie wszystkim przypadła do gustu. – Część kibiców miała mi ten ruch za złe. Kiedy znajomi z osiedla dowiedzieli się, że idę do Widzewa, przestali się odzywać. Ba, stałem się nagle dla nich obcą osobą. „Marek Dziuba? Nie znam człowieka”. Ojciec starał się tłumaczyć, że to tylko praca, że skoro ktoś nie chciał mnie w ŁKS, to musiałem coś z tym zrobić. W tamtych latach przejścia zawodników na linii ŁKS – Widzew nie były zresztą aż taką rzadkością – opowiada Dziuba.

Po jakimś czasie relacje ze znajomymi kibicami klubu z al. Unii wróciły do normy. – W końcu sprawa jakoś przyschła i ci, co się na mnie obrazili, zaczęli mnie poznawać. Wielu kolegów miało dużo większe problemy, z groźbami spalenia mieszkania włącznie. Mnie odpuszczono, w sumie nawet nie wiem dlaczego. Mało tego, kiedy przyjeżdżałem z Widzewem na ŁKS, słyszałem brawa kierowane w moją stronę. A jeśli chodzi o udowodnienie, że jestem potrzebnym piłkarzem, to chyba się udało. Grałem w reprezentacji Antoniego Piechniczka, zostałem jej kapitanem, do tego zaliczyłem z Widzewem kilkanaście meczów w europejskich pucharach – podkreśla Dziuba.

Całą rozmowę z Markiem Dziubą można przeczytać w „Skarby Miasta Łódź 2018”. To kompendium wiedzy o wszystkich łódzkich drużynach piłkarskich.

Kup już teraz Skarby Miasta - Łódź 2018


Fot. CyfrasportDODAJ KOMENTARZ: