Derby Łodzi po dwóch stronach miasta

Przemysław Kita w małych derbach Łodzi strzelił cztery gole Widzewowi Fot. Marian Zubrzycki

Reklamy

W 65 dotychczasowych derbach Łodzi wystąpiło blisko 400 piłkarzy. Ale tylko 12 ma koncie mecze w obu drużynach. Ta statystyka w sobotę się nie zmieni.

Im więcej było meczów między ŁKS-em a Widzewem, tym mniej piłkarzy zmieniało jeden łódzki klub na drugi. Pierwszym, który zagrał w derbach w obu drużynach był Jan Jeżewski. W 19976 i 1977 roku trzykrotnie reprezentował barwy zespołu z al. Unii, po czym przeniósł się na al. Piłsudskiego (wówczas Armii Czerwonej) i zagrał siedmiokrotnie w Widzewie. W statystykach niełatwo to znaleźć, bowiem wychowanek Startu Łódź w międzyczasie zmienił nazwisko na Jeżewski.

Najgłośniejszy był jednak transfer Marka Dziuby, który zmieniając kluby w 1984 roku był srebrnym medalistą mistrzostw świata. W derbach Łodzi zagrał 22 razy – 17 dla ŁKS-u i pięć dla Widzewa. Z tego ostatniego po trzech sezonach wyjechał do Belgii. Dziuba był jednym z trenerów, którzy prowadzili w derbach obie łódzkie drużyny.

Reklamy

Derbowa wymiana

Na drugim miejscu pod względem liczby derbowych występów w obu zespołach jest Mirosław Myśliński (16 razy). Po sukcesach z Widzewem w europejskich pucharach przeniósł się do Ślęzy Wrocław, by w 1995 roku wrócić do Łodzi, ale już do biało-czerwono-białych. Do 14 występów w derbach dorzucił kolejne dwa.

Za Myślińskim w rankingu jest Rafał Pawlak z 15 meczami (14 + 1). Choć więcej czasu spędził przy al. Unii, dziś bardziej jest kojarzony z Widzewem. 13 spotkań w derbach (8 w Widzewie i 5 w ŁKS-ie) rozegrał Zbigniew Wyciszkiewicz. Dwukrotny mistrz Polski w 1997 roku został wymieniony przez Widzew na Macieja Terleckiego. Skorzystał na tym, bo rok później zdobył trzecie mistrzostwo. Terlecki zagrał w derbach dziesięciokrotnie – po pięć razy w każdej z drużyn.

W 1994 roku z będącego w kryzysie organizacyjnym ŁKS-u do Widzewa przenieśli się Andrzej Woźniak (12 – 7+5) i Dariusz Podolski (11 – 8+3). Ten drugi jest pierwszym zawodnikiem, który strzelał gole dla obu drużyn.

Reklamy

Sześć występów w derbach ma Jacek Gierek, a pięć – Jerzy Zajda. Obu łączy to, że najpierw grali w Widzewie, a później w ŁKS-ie.

Jako ostatni barwy klubowe z łódzkich na łódzkie zmienili Radosław Matusiak i Marcin Kaczmarek. Ten pierwszy w ŁKS-ie zaliczył epizod w 2000 roku, a dziewięć lat później zagrał dla klubu, w którym zaczynał karierę piłkarską. Zaliczył dwa mecze, strzelając jednego gola. Kaczmarek w sezonie 2011/2012 jesienią był zawodnikiem ŁKS-u w wygranych 1:0 derbach na stadionie Widzewa, zaś w wiosennym rewanżu, zakończonym remisem 1:1, zdobył gola dla swojego nowego klubu. Były to zresztą ostatnie derby w ekstraklasie.

Gra dla Widzewa, strzelał w derbach dla ŁKS-u

Dziś w kadrach ŁKS-u i Widzewa jest dwóch zawodników, którzy grali wcześniej w przeciwnych zespołach. Co ciekawe, obaj pochodzą z Pabianic. Wśród gospodarzy sobotnich derbów jest to Maksymilian Rozwandowicz, który grał w klubie z al. Piłsudskiego od 2012 do 2015 roku, a dwa lata później został ełkaesiakiem. Po drugiej stronie jest Przemysław Kita. 27-letni napastnik w 2012 roku zadebiutował w ekstraklasie w klubie z al. Unii. W sezonie 2011/2012 dwukrotnie zagrał w derach Łodzi, ale w Młodej Ekstraklasie. W drugim meczu popisał się niesamowitym wyczynem, strzelając Widzewowi aż cztery gole i to w ciągu 25 minut (między 53 a 78 min). ŁKS wygrał 5:2, a wśród pokonanych był m.in. Maksymilian Rozwandowicz.

Przypomnijmy, że sobotnie derby Łodzi zaczną się o godzinie 12:40 na stadionie przy al. Unii. Transmitować je będzie Polsat Sport

 

News

derby ŁodziŁKSWidzew

Reklamy

Dodaj komentarz