„Derby to jakiś kosmos” – trener ŁKS-u w Kalkucie

Reklamy

Derby Łodzi nie mogą się równać rangą z derbami Kalkuty. Jak poradził sobie w nich trener ŁKS-u Kibu Vicuna?

– Derby Kalkuty to jest jakiś kosmos. Osiemdziesiąt pięć tysięcy ludzi, stadion podzielony na pół między kibiców obu drużyn, i to niezależnie od tego, czy grasz w domu czy na wyjeździe. Miesiąc przed derbami słyszysz wciąż tylko „sir, derby, sir, derby, sir”. Trzy czy cztery mecze wcześniej nikogo nie interesuje już nic innego poza derbami – wspominał po meczu z Arką, trener ŁKS-u Kibu Vicuna,

Derby Kalkuty

Dla mieszkańców Indii derby Kalkuty to wielkie wydarzenie. Pojedynek między sąsiadującymi Mohun Bagan i East Bengal nazywają „Boro Match”, czyli największy z meczów. Pierwszy z nich rozegrany został 8 sierpnia 1921. Dla porównania pierwszy nieoficjalny mecz ŁKS-u z Widzewem rozegrano 9 maja 1926.

Reklamy

Derby Kalkuty elektryzują nie tylko na płaszczyźnie sportowej. Dużo ważniejszy jest aspekt społeczny. Mohun Bagan to klub grupy społecznej potocznie nazywanej „Ghoti”. Ghoti pochodzą z zachodniego Bengalu i podobnie jak kibice ŁKS-u podkreślają swoją rodowitość. Na drugim biegunie są kibice East Bengals. Grupa społeczną określająca się mianem „Bengals” to ludność napływowa, która do Indii wyemigrowała z Bangladeszu. Podobnie jak w Łodzi antagonizmy sięgają 100 lat. Kibicem Mohun Bagan nie można zostać, trzeba się nim urodzić. Przekazywana z pokolenia, na pokolenie pasja, na początku XX wieku miała wymiar niepodległościowy. Mohun Bagan jako pierwsza drużyna złożona z piłkarzy pochodzących z Indii wygrali IFA Shield, puchar założony przez kolonizujących Indie, Anglików.

Derby Kalkuty przyciągają na Salt Lake Stadium 70 tysięcy kibiców, To więcej niż podczas meczów krykieta, uznawanego za sport narodowy Indii. Trener Vicuna poprowadził w nich Mohun Bagan dwukrotnie. Pierwsze spotkanie rozegrane 1 września 2019, „Ghoti” zremisowali. W drugim meczu, rozegranym 19 stycznia 2020 Vicuna poprowadził drużynę do zwycięstwa.

19 stycznia 2020 Mohun Bagan 2–1 East Bengal Salt Lake Stadium I-League
1 września 2019 Mohun Bagan 0–0 East Bengal Salt Lake Stadium CFL

ŁKS wygra derby? Sprawdź kurs

Reklamy

News

derby ŁodziKibu VicunaŁKS

Reklamy

Dodaj komentarz