#PółPolski? Skąd pochodzą piłkarze Widzewa?

fot. Marian Zubrzycki

Reklamy

Od afrykańskiego skwaru przez portugalskie wybrzeże Morza Śródziemnego aż po Ząbkowice Śląskie – przed 67. derbami Łodzi przyglądamy się bliżej miejscom, w których przyszli na świat obecni piłkarze Widzewa.

W kadrze Widzewa znajduje się 27 piłkarzy. 22 spośród nich (81,48% składu) przyszło na świat w Polsce, a pięciu (18,52%) urodziło się poza jej granicami. Wśród widzewskich obcokrajowców znajdziemy Portugalczyka, Hiszpana, Włocha, Czecha i Ghańczyka. Najdalej wysuniętym na południe punktem spośród miejscowości, w których przyszli na świat obecni piłkarze Widzewa jest oczywiście Dansoman, gdzie urodził się Abdul Aziz Tetteh. To miasto położone na przedmieściach Akry, największego miasta i najważniejszego portu Ghany.

W niezwykle ciekawym miejscu przyszedł na świat Fabio Nunes. Portimão to miejscowość znana miłośnikom wypoczynku w promieniach słońca, portugalskich specjałów i… motorsportu. Rodzinne miasto pomocnika Widzewa słynie z sardynek (latem odbywa się tam nawet specjalny festiwal poświęcony tym rybom), Praia de Rocha plasującej się stale w ścisłej czołówce rankingów najpiękniejszych plaż w Europie oraz toru Autódromo Internacional do Algarve, na którym w ostatnich dwóch sezonach odbyły się wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Portugalii.

Reklamy

Wśród Polaków broniących barw Widzewa dominują przedstawiciele centralnej i południowo-zachodniej części kraju. W ekipie Janusza Niedźwiedzia silnie reprezentowane są m.in. województwo dolnośląskie (Jakub Wrąbel – Wrocław, Paweł Zieliński – Ząbkowice Śląskie,  Patryk Mucha – Głogów),  śląskie (Daniel Tanżyna – Wodzisław Śląski, Radosław Gołębiowski – Częstochowa), czy wielkopolskie (Paweł Tomczyk – Poznań, Karol Danielak – Jarocin).

Liczną grupę stanowią gracze pochodzący z regionu łódzkiego. W naszym województwie przyszło na świat sześciu obecnych widzewiaków. W tej grupie znajdziemy dwóch łodzian. To wychowankowie Widzewa, Konrad Reszka i Patryk Stępiński. Dzięki temu drugiemu bardzo prawdopodobne jest, że w wyjściowym składzie Widzewa na 67. derby Łodzi znajdzie się łodzianin. 26-letni obrońca cieszy się sporym zaufaniem trenera Janusza Niedźwiedzia. Do tej pory wystąpił we wszystkich 13 meczach Widzewa, spędzając na boisku niemal 100% możliwych do rozegrania minut.

Czy w derbach strzeli bramkę piłkarz urodzony w województwie łódzkim? Obstawiaj w BETFAN!

Reklamy

Obok Reszki i Stępińskiego pochodzących ze stolicy województwa w kadrze Widzewa znajdziemy także przedstawicieli innych miast regionu – Łasku (Dawid Owczarek), Pabianic (Przemysław Kita) czy Łowicza (Kacper Karasek).

Podsumowanie:

W kadrze Widzewa znajduje się:

  • 22 Polaków
  • 5 obcokrajowców
  • 6 piłkarzy urodzonych w województwie łódzkim
  • 2 piłkarzy urodzonych w Łodzi

*(w zestawieniu nie uwzględniliśmy Mateusza Malca z uwagi na brak dostępnych informacji o jego miejscu urodzenia)

News

derby ŁodziWidzew Łódź

Reklamy

Dodaj komentarz