Statystycznie o derbach Łodzi. Trener-dentysta, październikowe remisy i Vicuña w roli pioniera [CZĘŚĆ I]

65. derby Łodzi, fot. ŁKS Łódź / Cyfrasport

Reklamy

Ilu piłkarzy ŁKS-u pochodzi z województwo łódzkiego? Jakie były wyniki derbów Łodzi rozgrywanych w październiku? I wreszcie co wspólnego z meczami Widzewa i ŁKS-u może mieć… atlas zwierząt? Oto pierwsza część naszego subiektywnego przeglądu derbowych statystyk i ciekawostek!

  • 1. W niedzielę Widzew i ŁKS zmierzą się po raz 67. w oficjalnym meczu ligowym. Zawodnicy klubów z al. Piłsudskiego i al. Unii rywalizowali ze sobą w najwyższej klasie rozgrywkowej 56 razy, a ośmiokrotnie mierzyli się na jej zapleczu. Dwa mecze derbowe rozegrano w trzeciej lidze. 27 razy derby Łodzi wygrał Widzew, trzynastokrotnie lepszy okazywał się ŁKS, a 26 spotkań zakończyło się remisami.

 

  • 2. Sześć z 66 dotychczasowych derbów rozegrano w październiku. Aż cztery spośród sześciu spotkań zakończyło się remisem – dwa razy po 0:0 (w latach 1976 oraz 2007) i dwa razy po 2:2 (2005, 2016). Raz w październikowych derbach wygrał Widzew (3:2 w 1999 roku), a raz ŁKS (1:0 w roku 2011).

 

Reklamy
  • 3. Tylko raz w historii zdarzyło się, że piłkarze Widzewa i ŁKS-u rywalizowali ze sobą 24 października. Zdarzyło się to w 10. kolejce I ligi sezonu 1976/1977, a spotkanie rozgrywane na stadionie Widzewa zakończyło się bezbramkowym remisem. Po boisku biegali wówczas m.in. Zbigniew Boniek, Paweł Janas, Andrzej Pyrdoł i Tadeusz Błachno (Widzew), a także Jan Tomaszewski, Marek Dziuba, Jerzy Sadek i Mirosław Bulzacki (ŁKS).

 

  • 4. Kibu Vicuña może zostać w niedzielę pierwszym w historii zagranicznym trenerem, który poprowadzi ŁKS w derbach Łodzi. Hiszpan może też zostać trzecim szkoleniowcem spoza Polski w całej historii łódzkich derbów po Enkeleidzie Dobim (dwa mecze w sezonie 2020/2021 – porażka 0:2 i remis 2:2) i Słowaku Pavlu Lovasie (prowadził widzewiaków w pierwszych oficjalnych ligowych derbach Łodzi, które rozegrano 3 czerwca 1948 roku – jego drużyna przegrała 2:6). Lovas to wyjątkowo ciekawa postać. Przyjeżdżał do Łodzi jako były trener Lecha Poznań oraz Rymeru Niedobczyce, a przedstawiał się jako… Vanco Kamenar z Jugosławii. Pod jego wodzą Widzew zaliczył najwyższą porażkę w oficjalnych rozgrywkach w całej swojej historii (1:13 z Ruchem Chorzów), a sam Kamenar podczas pracy w Widzewie wykonywał też swój drugi zawód. Z wykształcenia był technikiem-dentystą.

 

Czy Kibu Vicuña lub Janusz Niedźwiedź obejrzą w niedzielę czerwoną kartkę? Obstawiaj w BETFAN!

Reklamy

 

  • 5. Dla miłośników zoologii: W przeszłości w derbach zagrali m.in. Zając (Marcin, Widzew), Wewiór (Krzysztof, Widzew),  Kretek (Andrzej, Widzew), Mucha (Patryk, Widzew), Baran (Stanisław i Krzysztof – obaj ŁKS), czy Kos (Tomasz, ŁKS). Po raz pierwszy może się jednak zdarzyć, że na ławce jednych zasiądzie Niedźwiedź (Janusz), a w bramce drugich stanie Kozioł (Marek, o ile zdąży wrócić do pełni sił).

 

  • 6. W obecnej kadrze Widzewa znajduje się 12 piłkarzy, którzy wystąpili  przeszłości w derbach Łodzi. Największą liczbą występów w najbardziej prestiżowym meczu sezonu w Łodzi mogą się pochwalić Mateusz Michalski (4 występy) i Krystian Nowak (3). Dwukrotnie w meczach z ŁKS-em zagrali Filip Becht, Daniel Tanżyna, Patryk Mucha i Dominik Kun. Łącznie piłkarze Widzewa uzbierali 21 występów w derbowych pojedynkach.

 

  • 7. W kadrze Widzewa znajduje się pięciu obcokrajowców, barw ŁKS-u broni ośmiu piłkarzy nieposiadających polskiego paszportu. Dziewięciu zawodników biało-czerwono-białych pochodzi z terenu województwa łódzkiego, w kadrze Widzewa jest sześciu takich piłkarzy. W ekipie Janusza Niedźwiedzia znajduje się dwóch piłkarzy, którzy przyszli na świat w Łodzi, Kibu Vicuña ma do dyspozycji trzech takich graczy.

News

derby ŁodziŁKS ŁódźWidzew Łódź

Reklamy

Dodaj komentarz