Statystycznie o derbach Łodzi. Stadion czerwonych kartek, poczet stranierich i nazwiska, które brzmią znajomo [CZĘŚĆ II]

64. derby Łodzi, fot. ŁKS Łódź / Cyfrasport

Reklamy

Kto był pierwszy obcokrajowcem w dziejach derbów Łodzi? Czy Szeliga musi wystąpić w ŁKS-ie, a Reszka w Widzewie? I co ma wspólnego Łódź z Kalkutą? Oto druga część naszego subiektywnego przeglądu statystyk i ciekawostek przed 67. derbami Łodzi!

  • 1. Najwięcej meczów w historii derbów Łodzi rozegrał Marek Chojnacki (25, ŁKS), który nieznacznie wyprzedza w tym rankingu Witolda Bendkowskiego (24, ŁKS) oraz Marka Dziubę (22 mecze – 17 w ŁKS-ie i pięć w Widzewie). Czwarte miejsce na liście piłkarzy z największą ilością derbowych występów zajmują ex aequo Sławomir Różycki (16, ŁKS) oraz Mirosław Myśliński (16 meczów – 14 w Widzewie, 2 w ŁKS-ie).

 

  • 2. Najlepszym strzelcem w historii derbów jest niezmiennie Włodzimierz Smolarek (7 bramek, Widzew). Drugi w klasyfikacji najskuteczniejszych jest Longin Janeczek (5, ŁKS), a na trzecim miejscu plasuje się ex aequo aż trzech zawodników, którzy mają na koncie po cztery trafienia – Tadeusz Błachno (Widzew), Bartłomiej Grzelak (Widzew) i Marek Saganowski (ŁKS).

 

Reklamy
  • 3. We wszystkich meczach derbowych rozegranych do tej pory na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego sędzia wyjął z kieszonki czerwoną kartkę. W derbach rozgrywanych we wrześniu ubiegłego roku z boiska wyrzucony został Bartłomiej Poczobut z Widzewa, a trzy lata wcześniej czerwony kartonik zobaczył Paweł Pyciak z ŁKS-u.

 

  • 4. Pierwszym zagranicznym piłkarzem w historii derbów Łodzi był Andrij Michalczuk, który znalazł się w podstawowym składzie Widzewa na spotkanie rozgrywane 29 sierpnia 1992 roku. Później urodzony w Kijowie piłkarz zaliczył jeszcze dziewięć kolejnych występów w meczach przeciwko ŁKS-owi. Zdobył też bramkę na 2:1 w derbach z września 1994 roku, w których Widzew zwyciężył 4:2. W kolejnych latach w składach obu drużyn było coraz więcej obcokrajowców – do tej pory w derbach zagrało już ponad 50 stranierich. Znaleźli się wśród nich gracze pochodzący z tak odległych państw jak Nigeria (m.in. Omodiagbe Darlington z ŁKS-u, Kelechi Iheanacho z Widzewa),  Mołdawia (Alexandru Kurteian z Widzewa), Gruzja (Mama Dżikia z ŁKS-u, Nika Dzalamidze z Widzewa), Tunezja (Souheïl Ben Radhia z Widzewa), Brazylia (Dudu Paraiba z Widzewa, Rodrigo Carbone z ŁKS-u) czy wreszcie Demokratyczna Republika Kongo (Merveille Fundambu z Widzewa).

 

Czy w 67. derbach Łodzi padnie gol samobójczy? Obstawiaj w BETFAN!

Reklamy

 

  • 5. Dla miłośników orientu: w niedzielę Kibu Vicuña może zostać pierwszym w historii trenerem, który wygra zarówno derby Łodzi, jak i… derby Kalkuty. W razie, gdyby udała mu się ta sztuka, prawdopodobnie na długo pozostałby jedynym na świecie szkoleniowcem z takim osiągnięciem w CV. No chyba, że któryś z łódzkich klubów przejęłaby nieoczekiwanie np. legenda kalkuckiego futbolu, Sanjoy Sen.

 

Zobacz też: „Derby to jakiś kosmos”. Trener ŁKS-u w Kalkucie

 

  • 6. W derbach Łodzi wystąpiło w przeszłości 15 spośród obecnych piłkarzy ŁKS-u. Największą liczbę występów uzbierał Maksymilian Rozwandowicz (3 mecze), dwukrotnie w derbowej rywalizacji wystąpili Maciej Wolski, Jan Sobociński, Adrian Klimczak, Michał Trąbka, Pirulo i Antonio Dominguez. Łącznie piłkarze ŁKS-u mają na koncie 23 występy w meczach przeciwko Widzewowi.

 

  • 7. Łącznie sześciu obecnych piłkarzy Widzewa i ŁKS-u zdobyło w przeszłości bramkę w derbach Łodzi. Są to (w kolejności od najdawniej zdobytego gola): Mateusz Michalski, Maksymilian Rozwandowicz, Adrian Klimczak, Krystian Nowak, Pirulo i Ricardinho.

 

  • 8. W historii derbów Łodzi znajdziemy wiele nazwisk, które brzmią znajomo nawet dla najmłodszych kibiców łódzkich klubów. I tak w derbowej rywalizacji wystąpili już m.in. Szeliga (Sławomir, Widzew, debiut w derbach w sezonie 2004/2005) czy Reszka (Kordian, Widzew, debiut w sezonie 1948). W łódzkich derbach zobaczyliśmy już kiedyś także dwóch Dąbrowskich (Władysław, Widzew, debiut w sezonie 1977/1978 oraz Jacek, ŁKS, debiut w sezonie 2007/2008), dwóch Marciniaków (Henryk, Widzew, debiut w sezonie 1948 oraz Dariusz, Widzew, debiut w sezonie 1983/1984) i oczywiście dwóch Michalskich (Radosław, Widzew, debiut w sezonie 1996/1997 i jego brat Tomasz, Widzew, debiut w sezonie 2004/2005 – w dwóch meczach derbowych rozgrywanych w sezonie 2004/2005 doszło nawet do sytuacji, w której zagrali wspólnie w jednej drużynie).

News

derby ŁodziŁKS ŁódźWidzew Łódź

Reklamy

Dodaj komentarz